Skutina 

Dělostřelecká tvrz Skutina byla navržena do prostoru kóty 736 Skutina mezi Sedloňovem a Novým Hrádkem (obce Sněžné a Polom) v Orlických horách a výstavba začala 14.12.1937. Tvrz nebyla dostavěna, i když pěchotní sruby stavebně dokončeny byly. 

Tvrz měly tvořit dva pěchotní sruby (N-S 48 U stodol a N-S 49 Pod lesem), které se podařilo dostavět. Pěchotní srub N-S 48 je přístupný veřejnosti. Nedaleký samostatný pěchotní srub N-S 47 je rovněž přístupný veřejnosti. 
Dělostřelecká otočná věž (N-S 50 Na kótě), minometná věž (N-S 51 Na mezi), dělostřelecký srub (N-S 52 Bažina) a vchodový objekt (N-S 52a V lese) již dostavěny nebyly. Minometná věž (N-S 51 Na mezi) měla být dodatečně doplněna.
Jako u všech tvrzí měly být postaveny jako první pěchotní sruby, které měly uzavřít linii opevnění.
Podzemí tvrze je pravděpodobně celé (či skoro celé) vyražené, ale zřejmě zatopené.

Objekty:

  • pěchotní srub N-S 48 U stodol (hotovo), 
  • pěchotní srub N-S 49 Pod lesem (hotovo),
  • dělostřelecká otočná výsuvná věž N-S 50 Na kótě,
  • minometný objekt N-S 51 Na mezi,
  • dělostřelecký srub N-S 52 Bažina, 
  • vchodový objekt N-S 52a V lese. 

 

Tvrzové zbraně měly nalevo podporovat linii pěchotních srubů až k Náchodu a palebný vějíř dělostřeleckého srubu se měl překrývat s palebným vějířem srubu N-S 76 Amerika z nalevo situovaného Dobrošova. Palba dělostřelecké otočné věže mohla podporovat palbu i obranu linie a spolupracovat s otočnou věží z Haničky napravo. Okolí tvrze bylo, mj., chráněno třemi sledy LO vz. 37. 

Obsluhu tvořilo (mělo tvořit) 484 mužů. 

V současnosti je zde muzeum: N-S 48 U stodol.
 

Poděkování: fotografie převzaty z webu Military, Skutina a z webu Bunkry