Smolkov 

Dělostřelecká tvrz Smolkov se nachází na kopci Padařov nad obcí Smolkov východně od Opavy. Komplex tvrze Smolkova patří co do počtu objektů k nejmenším v rámci čs. opevnění, avšak je jednou z pěti tvrzí stavebně dokončených.

Všechny objekty tvrze Smolkov byly v září 1938 stavebně dokončeny, chyběly však hlavní zbraně tvrze Smolkov, houfnice vz. 38 v dělostřeleckém srubu a dělostřelecké otočné věži. Zvláštností tvrze Smolkov je, že leží celá za linií těžkých objektů. Jediný pěchotní srub MO-S-40 Nad silnicí svými zbraněmi kryl přístup k tvrzi Smolkov z údolí řeky Opavy, bránil obchvatu tvrze Smolkov a nikterak nenavazoval na palebnou přehradu linie srubů hlavního obranného postavení. Palba dělostřeleckého srubu byla směřována na východ a měla krýt izolované pěchotní sruby až po východní okraj Opavy. 

Tvrz je tvořena celkem pěti pevnostními objekty - dělostřeleckou otočnou věží, dělostřeleckým srubem, pěchotním srubem, vchodovým objektem a dělostřeleckou pozorovatelnou tvrzovou. 

Objekty:

  • pěchotní srub M-O 40 Nad silnicí, 
  • dělostřelecký srub M-O 39 U trigonometru,  
  • dělostřelecká otočná a výsuvná věž M-O 38 V lese,  
  • dělostřelecká pozorovatelna M-O 42 Nad hájem, 
  • vchodový objekt M-O 41 Nad valchou.

 

Okolí tvrze obklopoval důmyslný systém lehkých 3-řadých protipěchotních překážek z ostnatého drátu. Jednalo se jednak o tzv. "intervalové překážky", které přehrazovaly prostor mezi jednotlivými sruby a o tzv. "obvodové", jež byly kolem jednotlivých objektů.1 Těžké překážky nebyly v bezprostředním okruhu kolem Smolkova vybudovány, jelikož se tvrz nacházela v hustě zalesněném terénu, znemožňujícím útok nepřátelských tanků. Trasy všech překážek se daly přímo postřelovat hlavními zbraněmi ve srubech, čímž se zabraňovalo útočící nepřátelské pěchotě v rozvinutí bojové formace. 

Obsluhu tvořilo dělostřelecké tvrze Smolkov tvořilo 394 mužů.

V současnosti je zde vstup zakázán (Smolkov).

 

Poděkování: fotografie převzaty z webu Smolkov a Military.