Bouda 

Dělostřelecká tvrz Bouda je součástí těžkého opevnění (TO), jednou z pěti stavebně dokončených tvrzí a nyní je i kulturní památkou ČR. Nachází se nedaleko městečka Jablonné nad Orlicí (kde, mj., žil od roku 1941 i generál Ludvík Krejčí).

Dělostřelecká tvrz Bouda je jednou z pěti stavebně dokončených čs. tvrzí a jako jediná z nich je dnes ve své původní podobě přístupná veřejnosti. Tvoří ji pět objektů (srubů), postavených v nejvyšším stupni odolnosti (tzv. IV. stupni odolnosti). Stropy a stěny orientované směrem k nepříteli jsou tvořeny vrstvou železobetonu o tloušťce 3,5 metru. Měly odolávat účinkům všech tehdy známých zbraní. 

Tvrz Bouda měla ve spolupráci se sousedními tvrzemi Adam a Hůrka bránit prostor tzv. Zemské brány. Dělostřelecká otočná věž byla schopna palebně podporovat obě sousední tvrze. Kromě toho mohla postřelovat důležitý uzel nepřítele město Mittewalde (dnešní Miedzylesie v Polsku).

Objekty

  • vchodový objekt K-S 22a Krok (hotovo), 
  • pěchotní srub K-S 21 Kazi (hotovo), 
  • dělostřelecká otočná výsuvná věž K-S 22 Horymír (hotovo, neosazena), 
  • pěchotní srub K-S 23 Teta (hotovo),
  • pěchotní srub K-S 24 Libuše (hotovo).

 

V září 1938 nebyla dělostřelecká tvrz ještě plně dokončena (chyběly některé instalace, otočná a výsuvná dělostřelecká věž s dvojčetem 100 mm houfnic a některá další vybavení). 

Obsluhu tvořilo 316 mužů uvnitř a další na povrchu tvrze, celkem 400 mužů. 

V současnosti je zde muzeum

Poděkování: fotografie převzaty od "Boudařů" z webu muzea dělostřelecké tvrze Bouda a z webu Military